Automatizacija proizvodnje označava tijek prijenosa rada čovjeka na strojeve, mašine i postrojenja, obično kroz tehnički napredak. U industrijalizaciji nastavak je od mehanizacije. Dok mehanizacija rada omogućava ljudima u pogonu lakše uvijete rada, automatizacija proizvodnje smanjuje potrebu za ljudsku prisutnost u obavljanju određenih radnji.
Automatizacija proizvodnje prati razvoj tehnologije u proizvodnji, oblikuje provedbu upravljanja i druge procese bez izravnog ljudskog djelovanja. Automatizirane proizvodne linije koriste moderne računalne tehnologije upravljanja.
Industrijska automatika je sjecište znanja iz područja elektronike, mašinstva i računarstva. Cilj je stvaranje učinkovitog tehnološkog procesa.
Kao primarni cilj, Industrijska automatika stvara mogućnost povećanja proizvodnje i rasta u proizvodnji uz smanjenje troškova proizvodnje i poboljšanje kvalitete proizvoda i mogućnost povećanja učinkovitosti kontrole proizvodnje.
U konačnici, automatiacija proizvodnje rezultira većom produktivnosti i smanjenjem ljudske radne snage (a time i moguće ljudske pogreške) u proizvodnji ali i nestanak radnih mjesta.
Inžinjeri teže da kombinuju automatizovane uređaje sa matematičkim i organizacionim alatkama kako bi napravili složene sisteme za sve veću oblast primjena i ljudskih aktivnosti.
Automatizacija proizvodnje igra sve značajniju ulogu u globalnoj ekonomiji i svakodnevnom životu.
Mehanizacija označava zamjenu ljudskog rada mašinama, dok se industrijskom automatizacijom potpuno ili djelomično zamjenjuje umni napor čovjeka. Jedna od osnovnih osobina automatizacije proizvodnje je prodor u područje umnog rada čovjeka.
Automatizacija proizvodnje, trenutni prioriteti
Trenutno, za kompanije koje se bave proizvodnjom, svrha automatizacije proizvodnje je prešla sa povećane proizvodnje i smanjenja troškova na šira pitanja kao što su povećanje kvaliteta i fleksibilnosti u procesu proizvodnje.
Staro fokusiranje na upotrebu industrijske automatizacije samo da bi se povećala produktivnost i smanjili troškovi, prije je bilo viđeno kao nepraktično, zato što je takođe neophodno obezbjediti kvalifikovanu radnu snagu koja može popravljati mašine i upravljati njima. Ali svi novi kontroleri, koji su glavni dio mašine, imaju mogućnost povezivanja na internet, dakle imaju mogućnost i daljinskog servisiranja i detekcije grešaka. Što se tiče jednostavnosti upravljanja(HMI ili SCADA), isto je na našem jeziku, te se pri završetku automatizacije stroja, mašine ili postrojenja, vrši obuka operatera i predaja uputstva na našem jeziku. Šta više, početni troškovi automatizacije proizvodnje bili su visoki i često nisu mogli biti pokriveni dok potpuno novi procesi proizvodnje ne zamjene stare, ali uz kalkulaciju i analizu, uvjek se dođe do zaključka da je automatizacija mašina, strojeva i postrojenja ključni dio za razvoj kompanije. Industrijska automatizacija se danas često primjenjuje u svrhe povećanja kvaliteta u toku procesa proizvodnje, u slučajevima kada značajno može da poboljša kvalitet proizvoda. Na primjer, automobilski i kamionski klipovi su nekada ručno ugrađivani u motore. Ovaj proces je ubrzo zamjenjen automatizovanim mašinskim instaliranjem, zato što je nivo grešaka pri ručnom instaliranju bio 1-1.5%, a automatizacijom stroja je smanjen na 0.00001%. Opasne operacije, kao što su dopunjavanje ulja, proizvodnja industrijskih hemikalija, kao i svi poslovi koji se tiču rada sa metalom, bili su uvijek prvi kandidati za automatizaciju.
Drugi veliki pomak u industrijskoj automatizaciji je povećano naglašavanje fleksibilnosti i konvertibilnosti u procesu proizvodnje. Proizvođači sve češće traže mogućnost da lako pređu sa proizvodnje Proizvoda A na proizvodnju Proizvoda B bez izgradnje nove proizvodne trake.
