Solarni inverter (tzv. fotonaponski inverter, fotonaponski pretvarač, DC-AC pretvarač, itd) je ključna komponenta svakog solarnog sistema. Fotonaponski inverter pretvara DC napon sa Fotonaponskih ćelija u AC napon kojim se dalje mogu napojiti interna trošila/baterije, te ostatak slati u gradsku mrežu. Fotonaponski pretvarač omogućava napajanje kućnih trošila, direktno sa uređaja. Fotonaponski inverteri imaju posebne funkcije prilagođene za korištenje sa fotonaponskim ćelijama.
Fotonaponski inverter -> PONUDA
OMRON KP100L
Fotonaponski inverteri mogu se klasificirati u tri osnovna tipa:
Autonomni solarni inverteri su odvojeni od drugog sistema napajanja, pri čemu fotonaponski inverteri uzima istosmjerno napajanje iz akumulatora koji se napajaju pomoću solarnih panela. Mnogi autonomni solarni inverteri imaju prigrađen punjač baterij, koji omogućava dopunjavanje baterija iz lokalnog izmjeničnog izvora. Normalno ovo niukom slučaju ne utječe na rad lokalnog mrežnog napajanja i shodno tome ne zahtjevaju specijalnu zaštitu u pogledu kvaliteta napajanja i zaštite od preopterećenja.
Mrežni fotonaponski inverteri koji su normalno povezani sa izmjeničnom mrežom i rade u sinhronom režimu sa mrežom. Ovi fotonaponski pretvarači su konstruirani da se automatski isključuju po nestanku mrežnog napajanja. Oni nisu namjenjeni za rezervno napajanje u slučaju gubitka mrežnog napajanja.
Baterijski fotonaponski pretvarači su specijalni inverteri koji su namjenjeni da se napajaju iz baterije, omogućuju punjenje baterija pomoću vlastitog ispravljača, a višak energije šalju u mrežu. Ovi fotonaponski pretvarači su sposobni da napajaju AC energijom odabrane potrošače za vrijeme nestanka mrežnog napajanja i zhtjevaju poseban vid zaštite u smislu praćenja kvalitet isporučene el.energije i preopterećenja.
Krivulja struje i napona solarne ćelije, koja pokazuje tačku maksimalne snage Pmaks.
Traženje tačke maksimalne snage je tehnika koju fotonaponski inverteri koriste da dobiju maksimalnu snagu iz solarnih panela. Solarne ćelije imaju kompleksnu ovisnost između solarne radijacije, temperature i ukupne otpornosti, a što prouzrokuje nelinearan učinak poznat kao I-V krivulja. Cilj MPPT sistema je da snima izlaz sa solara i podešava potrošnj, a sve u cilju dobijanja maksimalne snage sa solara u datom trenutku. U biti ovo definira struju koju fotonaponski inverter vuče iz solara, sa ciljem dobijanja maksimalnog učinka.